Bitcoin Alım Satım Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Bitcoin Alım Satım Nasıl Yapılır?

Bitcoin 2008 yılında hayatımıza girdi. Üreticisi Satoshi Nakomoto olarak anılır ancak kim olduğu henüz bilinmiyor. Nakamoto nun bir kişi mi yoksa bitcoini üreten bir grup mu olduğu henüz kesinleşmedi. Nakamotoya ait olduğu değerlendirilen cüzdanda şu an nereyedeyse bir milyon bitcoin var ve cüzdanda yıllardır herhangi bir hareket olmadı. Bu sebeple gizemli bir icat olduğu kesin.

Bitcoin Alim Satim Nasil Yapilir
Bitcoin Alım Satım Nasıl Yapılır?

Bitcoin almak ilk üretildiği güne göre çok daha kolay alınıp satılabiliyor. Çünkü alıcı ve satıcıları birleştiren çok sayıda global be yerli borsa var. Bu borsalara çeşitli yollarla para yükleniyor ve hem TL ile hem Usdt yani theter ile alım satım yapılabiliyor. Binance, Gt io, Huobi, Mexc, Coinbase gibi pek çok yabancı borsa BTcTürk, Paribu, Bitci gibi pek çok yerli borsa bulunmaktadır. Bu borsalardan alım satım yapmak oldukça kolay.

Bitcoin Almak Mantıklı Mı

Bitcoin ve altcoin almak oldukça yüksek kazanç sağlayabilir aynı şekilde çok yüksek kayıplara da neden olur. Bu nedenle yatırım yapmak kişinin ne kadar risk almak istemesi ile ilgili bir durum. Bu sebeple asla yatırım tavsiyesi veremiyoruz.

Bitcoin Alırken Önce Küçük Miktarlarla Deneme Yapılmalı 

Bitcoin almadan önce ilk defa yatırım yapacak kişi önce küçük ve yatırımcıyı üzmeyecek bir miktar ile deneme yapmalıdır. Bir kaç ay alım ve satım yaparak bu miktarı ne hale getirdiğini görmelidir. Ardından ne kadar yatırım yamak istiyorsa bu ufak süreli tecrübe üzerinden devam edebilir.

Tüm Para İle Yatırım Yapılmaz?

Öncelikle kişi asla tüm parası ile yapmamalıdır. Çünkü kripto paralarda ani düşüşler olabiliyor. Bitcoin aldıktan sonra düşüş olması halinde kademeli olarak eklemeler yapabilmek için en az nakitin yarısı oranında nakit bulunması tavsiye edilir. Unutulmamalıdır ki bitcoin piyasasında yüzde bir iki gibi düşüşler korkutucu değildir. Yuzde on yüzde yirmi hatta yüzde elli düşüşler dahi ekleme yapmak için beklenebilir.

Tek Bir Coine Tüm Nakit Yatırılmaz 

Bazen piyasada bütün kripto varlıklar yükselirken bir tanesi düşmekte bazen de hepsi düşerken bazıları yükselmektedir. Bu coinin sizin aldığınız coine denk gelme ihtimali var. Bu nedenle sepet yapılmalı ve projesi sağlam coinler tercih edilmelidir. Bu sayede alınan coinlerden bir kaç tanesi yükselirse diğer düşüşleri telafi edebilir.

Kademeli Alım Satım

Bitcoin yükselirken sanki hiç düşmeyecek sanmak aynı şekilde de düşerken hiç yükselmeyecegini düşünmek bir yanılgıdır. Bu sebeple düşüşlerde ekleme yapıp yükselişlerde yavaş yavaş satmak mantıklıdır. Bu kademeli davranış yüksek riskleri azaltacaktır. Bazen kripto varlığı kâr ile sattıktan sonra coin daha da yükselebilir. Bu durumda panik ile alım yapıp daha yüksekten tekrar coine giriş yapmak riskli olacaktır. Dikkatli olmakta fayda var.

White Paper Okunmalı

Bir coin üretildikten sonra mutlaka bir amaç açıklar. Bu amacı da kendi sitesinde yayınlar. Bu nedenle yatırımcı mutlaka bu yayınlanan white paper ismiyle anılan bu yazıyı okumalıdır. Bu sayede proje ne için üretilmiş. Kimler tarafından desteklenir. Arzı kaç adet. Piyasada kaç adet var. Kaç adet yakılmış gibi sorulara cevap verilir. Bu durum sizi tatmin edecek seviyede ise uygun seviyeden alım yapılabilir.

Panik Alım Satımı Yapılmamalıdır

Bitcoin de fomo olarak isimlendirilen fırsatları kaçırma korkusu çokça yaşanır. Oysaki fırsat kaçacak mantığı ile ani alım satım yapmak mantıklı düşünmeye engel olur. Oysa bitcoin piyasasında çokça fırsatlar bulunur. Sürekli yükselen bir coini daha da yükselecek diyerek tepeden almak ciddi zararlara yol açabilir.

Yüksek Kaldıraç Tehlikelidir

Bitcoin Alım satımda kaldıraç ile çok daha fazla kazanmak mümkündür. Ancak anlık düşüş ve yükseliş paranın sıfır olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yüksek kaldıraç çok tehlikelidir. Özellikle bilinmeden acele şekilde para kazanmak çabuk zengin olmak düşüncesi eldeki paradan da olmaya neden olabilir.

İhtiyaç Olan Para İle Yatırım Olmaz

Bu piyasada ani kayıplar yaşanabilir. Bu nedenle acil lazım olacak bir para ile biraz yükseltip çıkmak amacıyla yatırım yapılmaz. Çünkü bazen zararı çıkarmak adına uzun süre beklemek zorunda kalınabilir.

Daldan Dala Atlamak Yanlış 

Düşen bir piyasada bir coinden çıkıp diğerini alacakken dikkat etmek gerekir. Çünkü sürekli girip çıkmak eldeki coin adedini azaltabilir. Bu nedenle gerektiğinde hodl yapmak gerekebilir yani eldeki coini yükselene kadar tutmak gerekir.

Not: Yatırım yapılırken tek sorumlu kişinin yatırım yapan kişi olduğu unututlmamalıdır. Fikirler dinlenebilir ancak asla kendi araştırmalarınızın dışında yatırım yapmayınız. Bu yazılanların hiçbiri yatırım tasviyesi değildir. 

“Bitcoin Alım Satım Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın