Haber için önce güncel haber olmalı mı?

Haber için önce güncel haber olmalı mı?

Haber, bir olayı olduğu gibi yorumsuz aktarma şeklinde oluşmaktadır. Gündelik yaşantımızda da pek çok olay haber niteliği taşımaktadır.

Bu haberleri en güzel aktaranlar ise habercilerdir.

Haber icin once guncel haber olmali mi
Haber için önce güncel haber olmalı mı?

Haberler, günümüzde en çok televizyonlar vasıtasıyla bizlere ulaşmaktadır. Bunun yanında gazeteler, dergiler ve radyo da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra sokak yazıları, afişler gibi kaynaklarda haberleri bizlere ulaşmaktadır. Haberlerin özellikle dikkat çekmesi için güncel haberler olması gerekir. Yukarıda saydığımız kaynaklar da genelde güncel haberler şeklinde bizlere yansıtırlar. Güncel haber, geçmiş habere göre daha anlamlı, daha izlenebilir, okunabilir ve dinlenebilir özelliğe sahiptir. İzleyici kitlesi fazladır.

Haberleri bizlere en güzel şekliyle haberciler aktarmaktadır. Bu haber kaynaklarında ki habercilere göre değişmektedir. Gazete yayımlanan haberi yazana gazeteci, televizyonda izlenen haber videosunu bizlere sunan ise spiker olmaktadır. Ama ana hatları ile olayın olduğu yerde ki haberi ilk edinen ise haberci şeklinde de tanımlanabilir.

Televizyonlar da hepimiz görmekteyiz.: “Önce Haberler” gibi manşetlerle başlanmaktadır. Burada ki karşılaştırma, güncel olağan haberler diğerlerine göre daha ön plandadır. Bu da ardından gelen spor haberlerine işaret etmektedir. Hava durumu, spor haberleri, magazin haberleri gibi çeşitler ise sonradan izlenebilir şeklindedir.

Yorum yapın