Kullanılmış Kitaplar Çevrimiçi Nasıl Satılır ve Kâr Edilir

Kullanılmış Kitaplar Çevrimiçi Nasıl Satılır ve Kâr Edilir

Hangi kitabı satacağını bul

Satış söz konusu olduğunda, müşterilerinize ne sunacağınızı bilmek önemlidir. Ürününüzü ve müşterileriniz için neler yapabileceğini net bir şekilde anlamanız gerekir. Birinin neden ürününüzü alması gerektiğini açıklayamazsanız, yapmazlar. Onlara ürününüzün onlara nasıl fayda sağlayabileceğini ve hayatlarını kolaylaştırabileceğini gösterebilmelisiniz. Bu yüzden satmaya başlamadan önce, ne sattığınızı ve insanların neden satın alması gerektiğini bildiğinizden emin olun.

Kitabını nerede hangi platformda satabilirsin?

Bir sonraki adım, ürününüzü nerede satacağınızı belirlemektir. Bu kolay bir iş gibi görünebilir ancak satış kanalı seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta vardır.

Başlamak için, ne tür bir ürün sattığınıza karar vermeniz gerekir. Ürününüzün kategorisi, onu satmak için en iyi yeri belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir tüketici ürünü satıyorsanız, onu Amazon veya eBay’de satmayı düşünebilirsiniz. Bir işletme ürünü satıyorsanız, Alibaba gibi işletmeler arası (B2B) bir pazaryerinde satmayı düşünebilirsiniz.

Ürününüzün kategorisini belirledikten sonra hedef pazarınızı belirlemeniz gerekir. Hedef pazarınız, ürününüzü satın alma olasılığı en yüksek olan insan grubudur. Yaş, cinsiyet, gelir ve konum gibi faktörleri göz önünde bulundurarak hedef pazarınızı belirleyebilirsiniz.

Hedef pazarınızı belirledikten sonra, o pazarda hangi satış kanallarının en popüler olduğunu araştırmanız gerekir. Bunu çevrimiçi incelemeleri okuyarak, arkadaşlarınıza ve ailenize sorarak veya çevrimiçi arama yaparak yapabilirsiniz.

Hedef pazarınıza hitap eden birkaç satış kanalı belirledikten sonra, her biri hakkında biraz araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırma, ürününüzü kanalda listeleme maliyeti, o kategorideki ürünlerin ortalama satış fiyatı ve kanalın aldığı komisyon oranı gibi şeyleri içermelidir.

Araştırmanızı yaptıktan sonra ürününüz için en iyi satış kanalını seçebilmelisiniz.

Kitaplarınızı doğru fiyatlandırın
Kitabınızın fiyatını belirlemek zor bir iş olabilir. Maliyetlerinizi karşılayacak ve kar elde edecek kadar ücret aldığınızdan emin olmak istiyorsunuz, ancak kitabınızı piyasanın dışında fiyatlandırmak istemiyorsunuz. Araştırmanızı yapmak ve kendi türünüzdeki diğer kitapların ne için sattığını öğrenmek önemlidir.

Kitabınızın fiyatını belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır. Kitabı üretmenin maliyetini, dağıtım maliyetlerini ve kar elde etmek için ihtiyacınız olan para miktarını hesaba katmanız gerekecek.

Ayrıca kitabınızın boyutunu ve ağırlığını ve birinin onu okuması için gereken süreyi de göz önünde bulundurmalısınız. Kitabınızın fiyatı, satıldığı ülke veya bölgeye göre de değişecektir.

Kitabınızın fiyatını belirleyen tek kişinin siz olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Kitapçıların ayrıca kitabınızı ne kadara satmak istedikleri konusunda da söz hakları vardır.

Bir kitap için tek bir mükemmel fiyat yoktur. Biraz denemeniz ve sizin için en uygun fiyatı bulmanız gerekecek.

Kitaplarınızı doğru şekilde gönderin

Kitaplarınızı doğru şekilde göndermeniz, hedeflerine iyi durumda ulaşmaları için önemlidir. Kitapları göndermek için bazı ipuçları:

-Kitapları baloncuklu naylon veya diğer ambalaj malzemeleri kullanarak güvenli bir şekilde paketleyin.

-Ağır bir kitap gönderiyorsanız, sağlam bir kutu kullanın ve boş alanları paketleme fıstıkları veya diğer malzemelerle doldurun.

-Kitapların kutuda doğru yöne baktığından emin olun, böylece nakliye sırasında zarar görmezler.

-Kutuyu adres ve iade adresiyle birlikte net bir şekilde etiketleyin.

-Kitapları, izleme bilgileri sunan bir teslimat hizmeti kullanarak gönderin. Bu, paketi izlemenize ve güvenli bir şekilde ulaştığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Kitaplarınızı doğru şekilde pazarlayın

Yazarlar kitaplarını çeşitli şekillerde pazarlayabilirler. Bazı yaygın yöntemler arasında kitap imzaları, kitap tanıtımları, kitap kulüpleri ve sosyal medya sayılabilir.

Kitap imzaları, okuyucularla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Kitabınızı imzalatıp sizinle yüz yüze görüşebilirler. Kitap fragmanları, kitabınızı tanıtan kısa videolardır. Çevrimiçi olarak paylaşılabilirler ve kitabınıza ilginin artmasına yardımcı olabilirler. Kitap kulüpleri, diğer okuyucularla bağlantı kurmanın ve kitabınızı tartışmanın harika bir yoludur. Sosyal medya, okuyucularla bağlantı kurmanın ve kitabınızı tanıtmanın harika bir yoludur. Daha büyük bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.

“Kullanılmış Kitaplar Çevrimiçi Nasıl Satılır ve Kâr Edilir” üzerine 22 yorum

 1. Sosyal medyada. Önce sesini duyur ilginç anlatımlarına farkındalık yaratmak işin sadece kendini yapacağın gideceğin hedefe kilitlemeli son önce kitabı sevmelisin

  Yanıtla
 2. Bilgilendirici ve öğretici bir yazı olmuş kullanılmış kitaplarımı artık gönül rahatlığıyla değerlendirebilirim çok teşekkürler

  Yanıtla
 3. Yani kitaplarım evde çöktü sayenizde nasıl geri dönüştürecegimi fikir edindim teşekkür ederim bilgiler süper bu şekilde devam

  Yanıtla
 4. Çok güzel bir sistem aslında okuyup başkalarınında okuması için onlara daha uygun bir fiyatla sunup bir taraftanda para kazanıyorsun. Çok iyi fikir teşekkür ederim.

  Yanıtla
 5. Özellikle bu günlerde 2. El çok kıymetli. İkinci el kitap pazarlama bilgileriniz ayrıca kıymetli çünkü kitap fiyatları uçmuş durumda. Hem ekonomik hemde keyifli okumalar olsun hepimize.

  Yanıtla
 6. Bence kitapların dijital ortamda yahut anatolik ortamdan tekrar tekrar kullanılması gerekiyor bu gibi makaleleri okumamız bizlere faydalı olacaktır

  Yanıtla
 7. Kullandığım kitapları atmaya ya da başkasına vermeye kıyamam,her şeyden önce bir emeğin ürünü hepsi. Ancak zamanla sayıları o kadar arttı ki onları muhafaza edecek yer de problem olabiliyor. Onları bu şekilde değerlendirmek hiç aklıma gelmemişti açıkçası. Çok mantıklı ve yararlı buldum. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın