Metaverse Nedir, Metaverse Projeleri ve Coinleri

Metaverse Nedir, Metaverse Projeleri ve Coinleri

Birçok teknoloji uzmanı Metaverse’nin teknolojinin geleceği açısından büyük bir adım olduğunu söylüyor. Metaverse çeşitli projelerle her geçen gün üstüne katarak büyüyor.Hatta Metaverse Coin’lerin de oldukça ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Buna bağlı olarak ‘’Metaverse Nedir?’’ ‘’Metaverse projeleri Nedir?’’ ve ‘’Metaverse Coinler Hangisidir?’’ gibi sorular gündeme geliyor.M akalemizde tüm bu sorulara cevap vereceğiz. Aynı zamanda Metaverse hakkında bilinmesi gerekenleri detaylı olarak anlatacağız. Sizlere Tavsiyemiz dikkatlice okumanız. İlk olarak ‘’Metaverse Nedir?’’ bu soruyu cevaplamakla başlayalım.

Metaverse Nedir Metaverse Projeleri ve Coinleri
Metaverse Nedir, Metaverse Projeleri ve Coinleri

Metaverse Nedir?

Metaverse’ün son zamanlarda ünlenmesi  ‘’Metaverse nedir? ‘’ sorusunu da beraberinde getirdi. Metaverse, Birçok insanın kendi sanal temsilicisini yani kendi avatarını oluşturabildiği bir sanal evrendir. Sürekli açık durumda olan bu sanal alemde insanlar ve nesnelerle etkileşime girmek mümkündür. Metaverse sürükleyici bir sanal gerçeklik imkanı sunmaktadır. Bunu çok oyunculu bir rolplay yapma oyunu gibi de düşünebiliriz. Metaverse temel olarak 3 yönden oluşmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanır; varlıklar, birlikte optimize çalışabilirlik ve son olarak standardizasyondur.

Varlık, diğer kişiler ile sanal bir ortamda olma, bedenlenmiş olma hissiyatıdır. Bu varlık hissiyatı, başa takılmış olan VR gözlükleri gibi sanal teknolojiler ile elde edilmektedir. İşletilebilirlik, avatar ve dijital unsurlar gibi aynı sanal kaynaklarla sanal ortamlar arasında sıkıntısız şekilde yolculuk edebilir. Standardizasyon, metaverse veri tabanındaki platformların ve hizmetlerin beraberce uyumlu bir şekilde çalışabilirliğini sağlamaya hizmet eder.

Misrosoft, Metaverse’ü insanların dijital olarak temsilcilerinin içinde yaşadığı sanal bir dünya olarak betimliyor. Aynı zamanda Metaverse’ün sanal dünyasının içine gerçeklik taşıyan unsurların da eklediğini söylemek mümkün.

Örneğin, farklı bir ülkede yaşayan arkadaşınızla akşam yemeğine çıkmak ve biraz sohbet etmek istediniz. Gerçeklik bakımından bu yemeği yemeniz için seyahat etmeniz gerekir. Fakat Metaverse oluşturduğu sanal dünyayla beraber sizi bir restoranta ışınlıyor. Hem sizin hem de arkadaşınızın sanal alemdeki avatarı bir restorantta buluşuyor. Böylece yemeğinizi yerken sohbette edebilirsiniz. Ayrıca gerçeklik katmak adına ortam sesleri bile düşünülmüş. Kısaca Metaverse size sanal alemde insanlarla etkileşim sağlamanızı sağlar.

Metaverse Projeleri ve Coinleri

Son zamanlarda çığ gibi büyüyen kripto para dünyası beraberinde insanların ilgisini çekmeyi de başardı.Birçok insan kripto para projelerini araştırmakta ve doğru limanı bulmak için çabalamakta.Bu bağlamda Metaverse projeleri de oldukça kabul gören bir konumda. Peki ‘’Metaverse Coinleri Hangileridir?’’

Ülkemizde büyük bir popülariteye sahip olan kripto para, yeni proje listeleri ve yatırım yapılacak kripto paralar ile sürekli olarak vatandaşların zihninde yer almaktadır. Birçok çeşitli kategorideki kripto para birimi projeleri için son favoriler arasında meta veri deposu projeleri yer almaktadır. Biz de yazımızda sizlere Metaverse Coinler Hangileridir? Bunu anlatacağız.

Metaverse Coin nedir?  Metaverse adı verilen kavram sanal bir dünyayı ifade ediyor ve kullanıcılarına çeşitli kategorilerde gerçeklik hazzı sunan metaverse teknolojisi için her geçen gün yeni projeler de gün yüzüne çıkıyor. Genellikle kripto para birimlerinin arkasında bir plan bulunduğundan, Metaverse alanında çıkarılan planları olan coinler “Metaverse coin” adıyla olarak sınıflandırılır.

Gelelim asıl konumuza ‘’Metaverse Projeleri ve Coinleri Hangileridir?’’

 • Axie İnfinity
 • Decentraland
 • Enjin Coin
 • Wemix
 • Radio Caca
 • Sushi Swap
 • Blocktopia
 • Star Atlas
 • Illuvium
 • Ceek VR
 • Mobox
 • Dvision Network
 • Yield Guild Games

Yukarıda belirtmiş olduğumuz projeler kripto para dünyasında çok fazla talep gören projelerdendir. Her birinin arkasında Mark Zuckerberg’in olması ise insanların içine güven salan bir diğer etken. Gün geçtikçe üzerindeki ilginin arttığı bu coinler analistciler tarafından çok daha değer kazanabileceği izlenimlerini veriyor.

Metaverse Coin’i Nasıl Alabilirim ?

Metaverse projelerine olan talebin armatasının ardından, insanlar ‘’Metaverse Coin Nasıl Alınır?’’ sorusunu akla getiriyor. Metaverse Coin’leri diğer coinlere göre herhangi bir fark içermez. Bu bağlamda farklı kripto para borsalarında, platormlarında diğer coinler gibi alıp satılabilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek nokta, alacak olduğunuz Metaverse Coin’inin satın aldığınız borsada listelenmiş olup olmadığıdır. Eğer satın almak istediğiniz Metaverse coin kullanmakta olduğunuz borsada işlem görmüyor ve bulunmuyor ise, farklı bir kripto para platformunu tercih etmeniz gerekiyor. Dediğimiz gibi Metaverse Coinler diğer coinlere göre bir fark içermez.

TRT haberin olsun başvurusu nasıl yapılır ?

Bitcoin ve Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Metaverse Projeleri Güvenli Mi?

Birçok risk ve tehlikeye rağmen teknolojik ürünleri günlük yaşamımızın bir parçası olarak kullanıyoruz Bu durumda Metaverse Projeleri Güvenli Mi? Sorusunu beraberinde getiriyor.Çünkü teknoloji geliştikçe hayatımızı daha faydalı hale getiriyor. Bazen yeni teknolojilerle çok ilgileniyoruz ve onları kullanmak istiyoruz. Web 2.0 şu anda kullanmakta olduğumuz sanal alanları bir nebze de olsa kapsıyor, internetten yapmış olduğumuz her satın almada, cep telefonlarımızı her elimize aldığımızda veya mesaj yazıp paylaştığımızda veri güvenliği kapsamında riskleri kabul ettiğimiz bir gerçektir. Kişisel verilerimizin ve bilgilerimizin kopyalanmasını kabul etmiş oluyoruz.

Gizlilik ve güvenlik açısından, web 2.0 dahi fazlasıyla tehlikelidir, web 3.0 daha tehlikeli olabilirken, metaverse tehlikesi aslında günlük internet kullanımında da olduğu gibi tamamen kullanıcılara bağlı bir durumdur. Bilinçli ve kontrollü kullanım, tehlikeleri her zaman en aza indirecektir, metaverse, internet ve blockchain altyapısı ile çalışacağı için tehlikesi mevcut internet kullanımımız doğrultusunda olmaktadır. Web platformlarının çeşitli kullanıcı veri çubukları tarafından zaman zaman saldırıya uğraması gibi, meta veri deposunda da benzer olaylar meydana gelebilir. Buradaki en kritik nokta, metaverse’de kullanıcıların finansal kazanımlarının nasıl korunacağıdır.

Örnek olarak, Metaverse’de oyun oynarken kazandığımız kripto paralar cüzdana aktarım esnasında ortadan kayboldu. Ya da hesabınız bir şekilde hacklendi. Peki bu durumda neler olacak? Metaverse’de en yakın polis karakoluna giderek rapor yazmadığınız sürece, şu an olduğu gibi servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekebilir. Ardından alacağınız geri dönüşe göre kaderiniz belirlenmiş olacaktır.

Metaverse Günlük Yaşamımıza Ne Zaman Girecek?

Şimdiden herkesin ilgisini çeken ve heyecanlandıran Metaverse günlük yaşamımıza ne zaman girecek bu soru büyük bir merak ile bekleniyor.  Facebook uygulamasının yöneticiliğini yapmakta olan Andrew Bosword Metaverse projesinin hayatımıza tamamen adapte olması için 10-15 sene gerektiğini belirtti. Andrew Bosword ayrıca farklı konulara da değindi. Metaverse’ü tamamen günlük yaşantımıza adapte etmenin oldukça zor olduğunu söyledi. Bu süreçte çok fazla sorun ile karşılaşabileceklerini belirten Andrew Bosword bu durumu kolay hale getirmek için çalıştıklarını belirtti. Yaklaşık olarak bundan 15-20 sene sonra dünyamız çok daha farklı bir yer olabilir. Metaverse birçok insanı oldukça heyecanlandırıyor. İleride olabilecekler hakkında merak ve ilgiyle bekleyen bir kesim olduğunu söylemek mümkündür.

Diğer tarafta ise haklı olarak Metaverse’ün getirebileceği sonuçlardan korkanlar ve bu gelişime endiş ile bakanlar var. Metaverse bizlere sanal gerçeklik konusunda yeni deneyimler sunacak gibi duruyor.Ayrıca teknolojinin devamı olarakta nitelendiriliyor. Şunu söylemeliyiz ki Metaverse gerçekten teknoliji için bir devrim olabilir. İçerisinde diğer insanlar ile sanal olarak etkileşim kurabileceğimiz yeni bir dünya, hayal ederken bile heyecanlanmamak elde değil. İlerleyen yıllarda Metaverse projesine ne kadar uyum sağlayabileceğimizi daha net bir şekilde göreceğiz. Fakat Andrew Bosword’un da dediği gibi bu macerada bizi zorluklar bekliyor. Bütün bu zorluklara kolayca adapte olabilirsek görebileceğimiz yeni bir dünyaya pencere açıyoruz demek doğru olur.